Já v médiích
Už mnohokrát jsem byl pozván k rozhovorům a projektům do médií a vždy pozvánku rád přijmu. Každý rozhovor nabízí trochu jiný pohled na to, co dělám, kdo jsem, a hlavně je to pokaždé další možnost, jak všem lidem ukázat jiný pohled na češtinu než tradiční správně vs. špatně (to je špatný pohled…). Často mám také šanci pomoct skrze média studentům.
Moc pěkně jsem si o současné češtině a vlivu angličtiny na ni (není se čeho bát!) popovídal v tradičním pořadu České televize Dobré ráno (jen je třeba se proklikat ke vstupům od 6.25, 6.54 a 8.06). Pro ČT jsem také natáčel pořad Dáme to!, pomáhající maturantům se zvládnutím jejich první, ale pro mnohé z nich zdaleka ne poslední velké zkoušky z nabytých vědomostí.
Tak jsem si například ve video rozhovoru pro DVTV s Martinem Veselovským povídal o přechylování ženských příjmení, respektive o možnosti pro ženy přestat příponu -ová používat. To je takové věčné téma, které bohužel mnoho lidí komentuje nevhodně jednostranně, včetně některých kolegyň lingvistek a kolegů lingvistů.
Serveru Seznam Zprávy jsem zase poskytl rozhovor věnovaný náročnosti didaktických maturitních testů a jejich specifikům a poté jsem ve speciálním článku pro tentýž server detailně analyzoval test pro maturanty a deváťáky (2020) a srovnal jejich náročnost, což přineslo překvapivá zjištění…
Jako absolventa mě vyzpovídala má alma mater Masarykova univerzita a s žádostí o rozhovor přišel také online deník studentů Fakulty sociálních studií MU STISK. Oba rozhovory, ten na klidné chodbě univerzity i ten v parku na Obilním trhu, jsem si moc užil.
Další rozhovory jsem poskytl deníku Metro, magazínu Pro ženy, vzdělávacímu magazínu Eduzín (ten vyšel i v Lidových novinách) nebo týdeníku Školství.
Mám už za sebou také tři návštěvy Českého rozhlasu (Praha, Zlín a online) a jednou jsem si povídal v Novém dni na TV Prima.
Některé otázky jako Kdo vás sleduje?, Proč vyučujete češtinu na internetu? nebo Jak jste se dostal k češtině? se opakují, ale myslím, že i na ně odpovídám pokaždé trošku jinak.
Navíc jsou tu pak ty originální jako Co všechno vám lidé posílají za úlovky?, Jak dlouho vám trvá vyrobit jeden příspěvek? či Jaké bylo vysokoškolské studium češtiny?
Pozvání do médií nikdy neodmítám, je to další způsob, jak mohu prezentovat svou práci či přispět k tomu, čemu se říká jazyková kultura. Nebo si alespoň popovídat o kultuře a vzdělá(vá)ní.